TORNA

 

Üretimin her alanında kullanılan iş parçasını kesici bir alet yardımı ile işlerken, ilgili iş parçasına kesici aletin istikametinde hareket verme işi “tornalama” olarak ifade edilir. Tornalama işlemleri çeşitli teknolojiler ışığında üretilmiş olan torna tezgahları yardı ile yapılır. Makina üretimi sanayisinin kaydettiği gelişmeler sayesinde “bilgisayarlı nümerik kontrol” ve “hidrolik kumanda” donanımları torna tezgahlarında kullanılmaktadır.

 

 

TORNA MAKİNASI

Torna Tezgahı Çeşitleri

İş parçası üretiminin hemen hemen her dalında kullanılan torna tezgahları; yaptıkları işin türü ebatları ve daha birçok kritere göre sınıflandırılırlar. Saatçi tornası, masa tornası, üniversal torna tezgahı, hidrolik kumandalı torna tezgahları, elektronik kontrollü torna tezgahları, özel torna tezgahları, revolver torna tezgahları, otomatik torna tezgahları, düşey torna tezgahı, hava tezgahı, kopya tezgahı, sırt alma tezgahı, kam tezgahı, üretim tipi torna tezgahı bu sınıflara giren bazı torna tezgahlarındandır. Aşağıda söz konusu sınıflandırma sonucu kategorize edilmiş torna tezgahları hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

 

Saatçi Tornası

Genel itibarı ile dişli çark donanımı olmayan bu tornalar küçük ebatlarda üretilirler. Saati oluşturan çok küçük parçalar bu torna tezgahlarından çıkar.

Masa Tornası

Saatçi tornasından biraz daha büyük ebatta olmasına rağmen, tıpkı saatçi tornası gibi küçük iş parçaları işlerler. Genel itibarı ile torna masasına monte edilerek kullanılırlar. Hassas ölçülerde üretim yapmak için idealdirler.

Üniversal Torna Tezgahı

Torna tezgahı dendiğinde üretmesi beklenen her şeyi işleyebilen bir tezgahtır. Birçok boyutta imal edilirler.

Hidrolik Kumandalı Torna Tezgahı

Üzerinde hiçbir dişli çark ünitesi bulunmayan tipte üretilmiş torna tezgahlarıdır. Hidrolik kumandalı torna tezgahında bütün çalışmalar, hidrolik sistemin ürettiği basınç ile gerçekleştirilir.  Hız ayarı kontrolü de hidrolik sistemle kontrol edilen ünitelerdendir.

Titreşim üretmeden kullanılan hidrolik kumandalı tezgahlar hem hassas ölçülerde bile hatasız yüzeyler işlerler, hem de az yer kaplarlar.

 

Elektronik Kumandalı Torna Tezgahı

Hidrolik sistemle çalışan ve uzaktan kontrol edilen tezgahlardır.

Özel Torna Tezgahı

Bir torna tezgahı farklı işlevleri icra etmek için özel tertibatlar ile donatılırsa özel torna tezgahı kategorisinde değerlendirilir.

 

 

 

Comments are closed.